Kampus 600-lecia Odnowienia UJ

Krótka historia


P

omimo wielu inwestycji podjętych w związku z jubileuszem 600-lecia założenia Akademii Krakowskiej, obchodzonym w 1964 roku, Uniwersytet Jagielloński nadal borykał się z poważnymi problemami lokalowymi. Taka sytuacja wymagała podjęcia działań o charakterze inwestycyjnym i organizacyjnym, aby kwalifikacje, talent, doświadczenie i zaangażowanie kadry akademickiej mogły być jak najlepiej wykorzystane.

Jedyną szansę rozwoju dawała koncepcja budowy nowego kampusu. Idea ta pojawiła się już w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych XX stulecia, ale dopiero na przełomie wieków mogła przyjąć realny kształt.

Wiązało się to z kolejnym jubileuszem - 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, który przypadał na 2000 rok. Społeczność akademicka pragnęła, aby wielki jubileusz był połączony z realizacją planów rozwoju i rozbudowy najstarszej polskiej uczelni. Takie działania wymagały jednak nakładów przekraczających możliwości Uniwersytetu.

Przełom nastąpił w maju 2001 roku wraz z przyjęciem przez Sejm RP ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego". Środki finansowe przekazane Uniwersytetowi na podstawie tej ustawy umożliwiły budowę nowoczesnych obiektów badawczych i dydaktycznych spełniających najwyższe światowe standardy.

Inicjatorem i autorem ustawy był Kazimierz Barczyk, wówczas poseł i sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. Zaplanowana inwestycja objęła powstanie kompleksu budynków dla Uniwersytetu Jagiellońskiego za ok. 960 mln. zł.

Symboliczne ukończenie dzieła nastąpiło w 2018 roku. Podczas uroczystości Święta UJ rektor Wojciech Nowak powiedział: "Zakończył się bardzo ważny etap w historii uczelni, który śmiało możemy nazwać czasem spełniających się marzeń".

Uroczyste posiedzenie Senatu UJ było także okazją do złożenia podziękowań osobom zasłużonym w powstanie i budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, którym wręczono, będące świadectwem wdzięczności, okolicznościowe medale "Scientiae et Tempori Futuro" (Dla nauki, dla przyszłości).

Podczas uroczystości złote medale odebrali:

Kazimierz Barczyk
Szczepan Biliński
Jerzy Buzek
Jerzy Fedorowicz
Wojciech Froncisz
Andrzej Gołaś
Mirosław Handke
Stanisław Hodorowicz
Maria Hulicka
Teresa Kamińska
Andrzej Kandia
Teresa Kozera
Stanisław Kracik
Krzysztof Królas
Jacek Majchrowski
Katarzyna Matusik-Lipiec
Karol Musioł
Ireneusz Raś
Janusz Sepioł
Tadeusz Skarbek
Marek Sowa
Janusz Steinhoff
Tadeusz Syryjczyk
Piotr Tworzewski
Jerzy Zdrada
Franciszek Ziejka
Józef Zych

Dotychczas powstały następujące budynki Kampusu:

Centrum Badań Przyrodniczych i Aparatury Naukowej
Kompleks Nauk Biologicznych
Budynek Wydziału Matematyki i Informatyki
Budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej
Budynek Instytutu Zoologii
Budynek Małopolskiego Centrum Biotechnologii
Budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
Budynek Centrum Edukacji Przyrodniczej
Budynek Wydziału Chemii
Budynek Instytutu Nauk Geologicznych